poniedziałek, 1 października 2007

Okna dachowe

Podstawą do wyboru okna dachowego powinno być nasze zadowolenie z jego użytkowania. Bardzo istotne jest przeznaczenie pomieszczenia, z którego wynika np. wielkość okna, czy sposób jego otwierania. Oto kilka uwag, które polecamy Państwa uwadze.

ŚWIATŁO W POMIESZCZENIU


Przez okna połaciowe wpada do 50% więcej światła w stosunku do okien zamontowanych pionowo. Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi doświetlanego pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń użytkowych stosunek ten powinien wynosić 1:5-1:8, a pomieszczeń pomocniczych 1:8-1:12.

Dobierając kilka okien mniejszych uzyskamy bardziej równomierny rozkład światła dziennego niż przez jedno okno duże. Na rozkład światła dziennego ma również wpływ wysokość na jakiej zostaną zamontowane okna. Umieszczenie okien możliwie najwyżej w połaci dachu sprawia, że pomieszczenie jest lepiej doświetlone, ale pamiętajmy o tym, że zbyt wysoko umieszczone okno ograniczy nasze pole widzenia. Poprawnie zamontowane okno powinno dawać nam możliwość wyglądania przez nie zarówno w pozycji siedzącej jak i wyprostowanej.

MYCIE OKIEN

Mycie okien nie jest czynnością, którą wykonuje się często, ale pamiętajmy, że okna dachowe wymagają nieco więcej troski niż okna pionowe. Tu kluczową sprawą jest sposób otwierania okna. Konstrukcja zawiasu umożliwiająca obrót skrzydła o 180 stopni pozwala na wygodne i bezpieczne umycie okna, dodatkowo w oknach montowane są zazwyczaj systemy blokujące położenie, np. w oknach FAKRO umieszczona jest w skrzydle zasuwka, która blokuje okno uchylone lub obrócone do mycia.

USYTUOWANIE GRZEJNIKÓW

Aby zapobiec występowaniu w okresach zimowych kondensacji pary wodnej na szybie należy umieścić źródło ciepła bezpośrednio pod oknem (rys. a). Dobry klimat w pomieszczeniu zapewni dbanie o prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej (rys. b) oraz regularnie wietrzenie pomieszczenia (rys. c, d).

NAWIEW POWIETRZA

W oknach markowych producentów takich jak np. FAKRO konstrukcja klamki umożliwia trzy stopniowe ryglowanie, co pozwala na pozostawienie szczelin w celu umożliwienia większego napływu świeżego powietrza do pomieszczenia bez potrzeby otwierania całego okna i odpływu ciepła.

Zużyte powietrze winno być wyprowadzone z pomieszczenia przez ciągi wentylacyjne znajdujące się w kuchni i łazience, ale wietrzyć należy również inne pomieszczenia. Część producentów zapewnia wyminę powietrza również bez potrzeby uchylania, czy otwierania okna, poprzez system wentylacyjny zamontowany w samym oknie.

KONSERWACJA

Sprawność zamontowanego okna zależy również od szeregu czynności okresowych związanych z np. porami roku. Zaleca się usuwanie z kołnierza liści i innych zanieczyszczeń przynajmniej raz do roku, aby zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej (rys. a). W tym przypadku również istotna staje się możliwość dostępu do kołnierza z samego okna, bez konieczności wychodzenia na dach.

Producenci zalecają co kilka lat smarować zawiasy smarem stałym (rys. b), co zapewni ich sprawne i ciche działanie.


Na podstawie materiałów firmy FAKRO
rysunki: FAKRO, www.fakro.pl

4 komentarze:

twojeoknapcv pisze...

Ja nie polecam okien dachowych. Bardzo się brudzą - jak szukasz to patrz tutaj http://twoje-okna.com/

twojeoknapcv pisze...

Jedne z najlepszych okien w Nowej Rudzie. Znajdź dostawcę
http://twoje-okna.com/dolnoslaskie/okna-nowa-ruda

twojeoknapcv pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Maciejus77 pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.